Вивчаючі технології ми дуже швидко набуваємо дуже поганої властивості – технологічного снобізму. Тобто як так – вони цього не розуміють, які тупі! Це ж так просто! Це не круто, це гівнясто. Давайте поясню чому.
Читати даліАрхіви категорій: Людяність
An Elegant Puzzle: Systems of Engineering Management
А ось вам не дуже популярна (бо доволі нова) книга від досвідченого менеджера Will Larson про керування програмними проектами – An Elegant Puzzle: Systems of Engineering Management

Книга варта уваги – вона надасть багато цікавих емпіричних та практичних моделей з оцінки різних аспектів ПЗ, надасть щільний досвід менеджменту, організації інженерних команд, купа цікавих практичних проблем та їх розв’язання.
Докладніше на сайтах або подивитись у бібліотеці Антона Вітязя:
Як пасти котів
На мою думку – це одна з найважливіших книг для інженера який переходить до ланки менеджера – людини яка має керувати іншими інженерами. Ха-ха та ще раз ха. Керувати не працює. Бо це котики. Тому правильне питання – як пасти котів. І ось вам відповідь.
Захисники тварин, не переймайтеся! Ця книжка не про жорстоке поводження з тваринами — жоден пухнастик не постраждає. Вона про тих, хто, як і коти, позбавлені стадного інстинкту, — програмістів, і те, як навчитися ними керувати задля досягнення найамбітніших цілей в IT-індрустрії. Книжка буде корисною для менеджерів різних ланок і самих програмістів.

Захоплення

Робота має приносити задоволення у багатьох аспектах – але головним є ваше захоплення роботою. Як завжди є певні нюанси.
Захоплення створювати програмне забезпечення – це захоплення створювати класи, налаштовувати бази даних, розробляти ефективні алгоритми, розмірковувати над розв’язанням задач у термінах функціонального програмування або ООП, готувати дизайн-архітектури або круті тестові сценарії. Це захоплення тим що ми робимо кожний день коли є частиною команди яка створює програмне забезпечення.
Читати даліСтукач на ваші добрі наміри: козел чи не козел?
Це було дивно для команди коли розробник з ЄС, розробник з команди яка має співпрацювати після конструктивного мітингу щодо складної інтеграційної задачі, після узгодженого порядку дій та запланованої наступної зустрічі … виявився стукачем. Тобто він пішов до менеджерів і розповів як складно працювати, як вони влазять на їх територію тощо. І попросив, щоб ми перестали влазити не у свої справи, перестали тиснути й проявляти негативний настрій.
Читати даліПохвала
Якщо чесно, то нам програмістам дуже потрібна похвала – ми чекаємо на визнання нашої креативної, інтелектуально насиченої та важкої праці на рівні нашого мозку. Щонайменше ми потребуємо вдячності, ми згодні отримувати непублічні порції критики, але нам дуже важлива публічна похвала. За що нас хвалити?
Читати даліПро синьйорів та навчання новачків

Якщо у вас буде задача розвитку нових фахівців – розробників – перше що ви сплануєте: обрати синьйорів та кожному дати по 1-2 juniour розробника. Це ж логічно – людина має неабиякий досвід, знання, дуже гарно проводить захист своїх рішень. Здається що гарна ідея дасть швидкий ефект – новачки будуть вчитись у синьйора, синьйор буде витрачати менше часу на прості завдання, собівартість розробки зменшиться. Всі радіють, всі танцюють. Але хєр там. На жаль на практиці це часто не працює.
Читати даліДосвід з проведення навчання для новачків
Купа думок щодо результатів дослідження з декількох trainee програм для тих хто проходить підготовку до консультантів та розробників. Чи впливає вік або освіта, чи так важливий досвід або краще мати освіту?
Читати даліТим кого “угнєтают”
Я ж сам собі раб (с)
49-річний двірник
49-річний двірник з Херсона переміг на Чемпіонаті світу з джиу-джитсу. Прибирає школу вранці, а потім тренується та навчає інших.

Якщо вам за 30, за 40 або за 50 – ви можете почати будь-що! Спорт, нова кар’єра, свій бізнес. Якщо зможете перемогти себе, ви зможете перемогти світ!
Розбіжності
Кандидатів з великими розбіжностями щодо вартості, цілей та можливостей можна віднести до декількох цікавих категорій на яких часто витрачати нема сенсу:
- Пан жирує – це кандидат з більших за твою компанію – він вже має велику зарплату через попит навіть у власній компанії, але спробує накинути ще 15-20%. Наприклад платять у йому вже 6000$, піду запитаю може 7000-8000$ дадуть. Вони вряд чи підуть, а якщо підуть, то запитають ще Golden Parashute.
- Жопу рве (всім). Як правило такий кандидат працює в не дуже великій компанії або в великий на непомітній посаді. Тобто його не дуже парять контролем. Тому він одночасно працює ще десь та бере фріланс. Зазвичай його оплата десь 3500$, але завдяки аддонам добирає до 5000-6000$. Через певний час постійних 12-14 годин в день кажуть Ау, тобі пізда хлопче скоро. Саме тому він починає шукати іншу модель. Але через те, що вже звик до великого доходу відразу хоче стільки же – хоча насправді не вміє. Дуже часто такі хлопці відверто кажуть – ви знаєте – я чуток найобував свого шефа, а вас не буду, якщо відразу дасте мені стільки скільки я звик.
- За підвищенням. Ці хлопці приходять виключно отримати офер та застосувати його для підвищення оплати труда на власному місці. Вони мають дуже круті зв’язки, зону відповідальності та перспективи. Як бонус для себе вони зроблять під час інтерв’ю рекогносцировку вашої місцевості та може спробують захантити інтерв’юерів.
- В пошуках лоха. Це регіональна специфіка. Якщо ви завітали до нового регіону – вас спробують наїбати місцеві хлопці. Вони сподіваються що ви ще погано знаєте нюанси, у вас нема на них bad references, вони можуть вигадати резюме. Тому чекайте перші резюме для лоха.
- Наївні. Вони приходять і кажуть: Я нічого не знаю, отримаю копійки, але якщо ви дасте мені купу грошей – я буду happy. Це такі буські для обняти та відпустити.
Розуміння витоків кандидата, його справжньої мети може зберегти всім час. Це дуже складно зробити – але певні ознаки кожної з категорій ви можете знайти. Для кожного випадку розробляються певні контрзаходи та засоби “розколу” кандидата.
Складні категорії
Є певні категорії кандидатів які можуть принести багато ризиків для компанії та команди. Менеджеру потрібно визначити ризики та запитати себе – що я готовий робити для контролю цих ризиків. Кожний випадок може стати для вас як проблемою, так і гарним надбанням.
Наведу кілька прикладів
- Жопу рву, хочу спокою. Він найобує свого роботодавця (працює 4-5 годин, пише у тайм трекінг 8-9 годин ), працює на двох роботах, має ще купу овертаймів. При тривалій співбесіді він розказує як домальовує години. Зараз він хоче спокою та обіцяє сумлінно працювати у вас. На скільки тижнів йому буде працюватись спокійно? Єдина можливість співпраці – це тотальний контроль за його performance та чіткі домовленості. Особливо зверніть уваги на гастрольорів з херовими компетенціями – вони не зможуть добре перформіть під контролем та дуже швидко ви отримаєте конфлікт. Все може змінюватись – ваша задача як менеджера контролювати ризики.
- В мене своя команда, я хочу набратись досвіду або я втомився. Йому потрібно зайти до компанії для копіювання напрацювань та внутрішнього хантінгу. Через пару місяців він звільниться, у вас впаде ефективність роботи кількох фахівців, хтось звільниться. Але серед них існують порядні хлопці – є такі хто працюють як з власним бізнесом так і з компанією. Якщо ви припускаєте таку модель – потрібен окремий контракт – контракт співпраці з бізнес-партнером а не контракт з типа-не-співробітником.
- Всі козли. Офіс херовий. Колеги задроти. Лід знущається. Проекти гівно. Тільки я таки гарний – візьміть мене, бо я втомився прати своє біле вбрання від того робочого бруду. Я чув що у вас крута контора, феї працюють, проєкти космічні, команда на постерах арійські улибаки. Саме час такого кандидата послати науйх та розповісти що він до цього ще бачив квіточки а у вас справжній концтабор для таких квіточок як він. Ловить фан. Дуже та дуже рідко у цієї квіточки просипається людина. Життя ще не відпиздило цього кандидата та не факт що вам потрібно марати ноги о його сраку.
- Коронований принц. Він покаже який він крутий, ви швидко почуєте що він втомився працювати з мудаками та дебілами. Йому томно працювати серед невігласів. Він хоче до зірок, хоче рости та буде супер зіркою. Якщо зателефонувати до його колег або вам пощастило та його колеги вже були у вас на інтерв’ю або ви їх найняли то ви дізнаєтесь що він реально чмотрить нижчих за скілами, вкрай рідко допомогає команді. Частково повторює поведінку “Всі козли”. Під час старту проектів всі мають купу проблем вмовити пана піти працювати у проект. З таким кандидатом можно працювати в певних ізольованих умовах.
Записулька
Сильний архітектор в ІТ часто є людиною яка показує свої знання менше, скромна та дещо знервована у дискусіях. Консультант, а тим більше engagement/sales – його пряма протилежність.
Квадранти трушної цінності
Обговорювали у кафе модельку компетенцій та цінності для бізнесу.
Y – те що ви знаєте
X – те що потрібно бізнесу

- Квадрант 1 – Охуєнні інженери до сраки бізнесу
- Квадрант 2 – Охуєнні інженери генерують офігенний бенефіт
- Квадрант 3 – Завзяті нуби борсаються за знання в дуже перспективному напрямку
- Квадрант 4 – Вимерлі динозаври – непотріб.
Так ось є цікаві спостереження:
Читати даліПрограміст-зайчик
Програміст-зайчик: дуже цікава тваринка. Зайчик усе своє коротке життя на стрьомі. В нього є цікава комбінація ефекту – він доволі невибагливий, позитивно спілкується але … за умов підвищення тривоги він пірнає у кущі. Цікаво те що зайчик вам буде казати що все Ок, в нього буде мімімі вигляд (бо він падла боїться левів і від страху стає таким). Але потім він magically disappear.
Бо для програміста-зайчика характерно наступне:
? Якщо нема новин у проекті то мабуть проект закриють, вони замовчують, тривога! Але якщо новин багато – вони псують наш мозок непотребом, заважають – тривога!
Читати даліПерепрацюни

Ви вважаєте що переробітки / overtime це завжди круто? А от і ні! Надлишкове навантаження підвищує рівень стресу, наближає вас крок за кроком до депресії та вигорання. А що до якості вашої роботи – вона буде погіршуватись, ваші архітектурні рішення будуть більш невдалими.
А за гамадріла – велика дяка Таксі Філі (https://www.facebook.com/taksalife)